KONTAKT    |    dzwoń: 782066361 lub 782066342

Fundament, czyli jak wykonać podstawę pod drewniany domek lub garaż

Raczej nikomu tłumaczyć nie trzeba, że bez fundamentu konstrukcje będą raczej niestabilne. Poniżej omawiamy każdą z opcji fundamentu dla drewnianego domu, garażu, czy wiaty, aby dać podstawę do stworzenia inwestycji na lata.

Samodzielnie czy zlecić?

Najlepiej zlecić wykonanie fundamentu fachowcowi, co zazwyczaj przekłada się na jakość wykonania oraz gwarancję działania na długie lata. Większość firm posiada odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie, którego może zabraknąć przy samodzielnym wykonaniu fundamentu. 

Z finansowego punktu widzenia taniej jest poprosić lokalnych wykonawców, niż zlecać nam w większości z uwagi na koszty dojazdu ekipy budowalnej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zajęli się przygotowaniem fundamentu pod Państwa drewniany domek, czy garaż. Niemniej znamy realia firm budowlanych oraz czasy realizacji. Nasze ekipy budowalne zajmujące się fundamentami specjalizują się tylko w fundamentach i realizacje są planowane pod inwestycje tak, aby ich nie opóźniać.

Pod drewniane domki fundament zazwyczaj jest identyczny jak pod inne konstrukcje budowlane i dobrze by było nie oszczędzać na tym elemencie inwestycji, bo naprawa fundamentu nie należy do tanich rozwiązań, a czasami jest zwyczajnie niemożliwa.

Który fundament najlepszy?

Większość budowlańców powie, że płyta fundamentowa i jest w tym sporo racji. Głównie z uwagi na jednolitość i przenoszenie obciążeń. Dobrze, aby była zrobiona zgodnie ze sztuką budowlaną, a nie zwykła betonowa wylewka na piasku.

Betonowy fundament

To najbardziej rekomendowane rozwiązanie. Fundament powinien wznosić się minimum 10 cm ponad poziom terenu w celu zabezpieczenia konstrukcji przed działaniem wody gruntowej.

Najlepiej, gdyby całość była odizolowana od gruntu folią. 

Całość płyty musi być wylana na warstwie 40-50 cm zagęszczonego piasku lub pospółki, a sama płyta powinna zawierać zbrojenie z siatki prętów minimum fi 8 mm.

Fundament płytowy w przekroju

Na tak przygotowany fundament stawiana jest podstawa konstrukcji.

Fundament z bloczków betonowych

To alternatywa dla fundamentu betonowego i jeśli tylko patrząc na koszty to tańsza. 

Głównie stosuje się takie rozwiązanie pod drewniane wiaty, gdzie słupy podtrzymujące powinny mieć solidną podstawę, a reszta terenu nie wymaga już takiego utwardzenia.

Drewniane domki czy garaże także można postawić na bloczkach betonowych, które ustawia się w określonych odstępach pod główne belki konstrukcyjne.

Fundament punktowy w przekroju

Metoda ta zakłada wykonanie w podłożu odwiertów/wykopów punktowych na głębokości około 1 m, w które wsypuje się określoną ilość tzw. suchego betonu. Można też zastosować szalunki lub rury PCV o dużej średnicy, aby na nich stawiać bloczki betonowo, tak, aby wystawały minimum 10 cm ponad teren.

Można też zastosować typowy fundament budowlany, czyli wylewkę z betonu w miejscu belek konstrukcyjnych i na nim stawiać bloczki. Tu wybór rozwiązania zależy od zasobności portfela oraz od rodzaju gruntu na jakim stawiana ma być konstrukcja.

Ważne w tym rodzaju fundamentu, aby wszystkie punkty były wypoziomowane względem siebie. Bez tego konstrukcja nie będzie miała odpowiedniego podparcia, a powstające naprężenia mogą powodować uszkodzenia wpływające na stabilność.

Kostka brukowa

Tego rozwiązania nie rekomendujemy, ale napisać musimy, bo od czasu do czasu ktoś o ten rodzaj podstawy zapyta i chce postawić swój domek lub garaż na takim “fundamencie”. 

Jedyną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena samej inwestycji, niemniej zazwyczaj, jak pokazuje doświadczenie, koszty się pojawiają po kilku/kilkunastu latach. 

Jeśli już zdecydujesz się na taki rodzaj podstawy pod Twój domek drewniany, czy garaż to zleć wykonanie fachowcowi. Tu nie obejdzie się bez solidnej warstwy piasku, kruszywa odpowiednio zagęszczanych i suchego betonu, aby móc stawiać konstrukcję, która w perspektywie kilku, czy kilkunastu lat będzie nadal stabilnie stała. 

Rozwiązania z kostką brukową są dobre na konstrukcje tymczasowe, gdzie już w momencie stawiania wiadomo, że będą w przeciągu kilku lat demontowane.

Tak jak w przypadku fundamentu czy bloczków podłoże powinno wznosić się ponad poziom terenu minimum 10 cm.

Podsumowanie

Wybór podstawy drewnianego domku, czy garażu leży zawsze po stronie inwestora. Polecamy nie oszczędzać na tym elemencie, bo te oszczędności zazwyczaj wygenerują dodatkowe koszty w późniejszym użytkowaniu.

Rekomendujemy pod domki drewniane wykonanie fundamentu betonowego, a pod inne konstrukcje fundament z bloczków betonowych.

W przypadku domków z tarasem najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest stawianie konstrukcji domku na fundamencie betonowym, a tarasu na bloczkach.