KONTAKT    |    dzwoń: 782066361 lub 782066342

Drewniany domek bez pozwolenia do 70 m2

Pozwolenia na budowę? Zgłoszenia? 35 m2? 70 m2? Murowany czy drewniany domek? Te pytania nurtują większość osób, które obecnie mierzą się z zamiarem budowy domu. W krótkim artykule postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości i wskazać różnice, plusy i minusy każdej z opcji.

Ważną informacją przed podjęciem decyzji o budowie jest to, że podawane owe 70 m2 dotyczy powierzchni zabudowy, a nie powierzchni użytkowej.

W roku 2022 wejdą w życie przepisy określające budowę bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie, domów zarówno mieszkalnych jak i letniskowych.

W przypadku tych pierwszych czyli mieszkalnych niestety dla potencjalnego inwestora nic się nie zmieni poza dwoma rzeczami:

1. Brakiem konieczności posiadania kierownika budowy.

Sytuacja ta nie zawsze może okazać się atutem ponieważ oprócz tego, że inwestor zaoszczędzi kilka tyś zł to niestety będzie musiał wziąć całą odpowiedzialność za budowę i ukończoną inwestycje na siebie. Pozostałe zgłoszenia takie jak: projekt, mapę, plan adaptacji, dokumenty geodezyjne będzie musiał nabyć i złożyć jak dotychczas.

2. Polski Ład – gotowe projekty

Drugą kwestią pozornie działającą na korzyść jest możliwość skorzystania z projektów domów oferowanych przez program polski ład, które oferowane są w symbolicznej kwocie 1 zł.

Gdzie jest haczyk?

Inwestor. który skorzysta z budowy domu mieszkalnego do 70 m2 w programie polski ład oświadcza jednocześnie, że budowana przez niego nieruchomość jest przeznaczona na użytek własny. W takiej sytuacji nie ma możliwości sprzedania takiej nieruchomości.

Dom letniskowy na zgłoszenie tu sytuacja wygląda dużo prościej.

Inwestor mając projekt mieszczący się w ramach 70 m2 zabudowy bez poddasza użytkowego wystarczy, że przedstawi projekt i mapkę, zgłosi miejsce zabudowy i może budować inwestycje. Koszty formalne związane z budową są minimalne!

Jeśli zamierzasz budowę wielu domów pod działalność gospodarczą to musisz wiedzieć, że ustawa przewiduje pozwolenie zabudowy 2 domków letniskowych na każde 1000 m2 działki i tylko 1 domu mieszkalnego przy tej samej powierzchni.

Kliknij poniżej aby przejść do projektów domów, które zbudujesz bez pozwolenia